GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СТРЪВ ЗА ШАРАН

+13
Станимир 65
Кадир
ilko 63
simeonnn
andro68
Гриша
valium
наско хвойнев
nerva
YordanDanev
carpsliven2
nasco2
Петър Василев
17 posters

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ???? Съб 27 Ное 2010 - 9:34

Един от многото начини за приготвяне на Дунавски качамак,за мен специално е най-добрия научих го от един влах.
Слагаме в голяма тенджара лиър и половина вода,към нея прибавяме ЗАДЪЛЖИТЕЛНО 4-5 лажици мед.Ако нямаме мед слагаме захар но задължително едно от двете,и изчакваме водата да заври.След което изсипваме бавно(предварително омешано -1 кг царевично брашно и 300-400 грама бяло брашно),след като изсипем брашното правим с дървена лъжица или дървена точилка дубки от страни и в средата,такаче водата да започне да облива сместа през дупките(не се бърка).Изчакваме 7-8 мин,аз паля една цигара(които не пуши да гледа часовника),след което започва бъркането.Без да сваляме тенджарата и гасим котлона бъркаме с дървената тучилка докато сместа не стане толкова гъста че,да не ни позволява да продължим(бъркането).Сваляме сместа от котлона и,я изсипваме на парче мушама или дебел наилон,и започваме да месим.Месенето е около 5 мин,прави се всичко на голяма топка която аз,овивам във навлажнена кърпа за да не хване кора.От получената смес като направите топче с големина на пинпонка и я ударите в глатка повърхност,трябва да отскочи 50-60см без да се деформира.Тогавааааа сте получили перфекния за мен качамак за Дунава.
Като започнем да го слагаме на хранилките и комбаините отчупваме от голямата топка колкото ни е необходимо и тогавааааа прибавяме ароматизатора,по този начин може да сменяме аромата колкото искаме,докато ако се прибави по време на приготвянето целия качамак става с един аромат.Не искам да споменавам колко тенджари съм загорил и колко нерви съм изхабил докато оцеля правилния начин.
Този вид качамак е само за реката,ако го ползвате на язовир ви гарантирам над 10 часа няма да се разми,което не ви върши работа.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ???? Съб 27 Ное 2010 - 10:36

carpsliven2 написа:. .. Не ме нервирай Бачо .. че досега съм дал сигорно хиляда лева за топчета и немам една мерна риба... нервирах им са много .. немоа се опрая с тях още
ама за туй пък колко съм правил .. станах мастор чак...

Точно това имах в предвид в поста си по-горе. Тия топчета май пътуваха до Радута, пък там, за тези които не знаят, не се разрешава да се захранва с царевица. Ми дъртите тамошни муцуни, какво да ядат... топчета и пелети естествено и бизнеса с топчетата процъфтява яко в тази посока...
Това имах в предвид и по отношение на Дунав- след като от векове рибата там лапа царевица и мамалига, няма как да кълве на топчета или ако клъвне, то това ще е случайно; по същия начин стои въпроса и в затворените свободни водоеми..
12666
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ???? Съб 27 Ное 2010 - 11:21

Лъвче всичко опира до навика на хранене на рибата в даден водоем.Беше преди 4 год,неси спомням защо,но явно Дунава не ставаше за риболов та отидохе с моя парт да си начешем крастата на едно часно язовирче на 15 км от Плевен-с.Бохот.Там ни посрещна собственика казани каква е таксата и ни заби следния въпрос.Кът сте дошли да пробвате шарана НОСИТЕ ЛИ СИ МАЛКИ РИБЕТА.
Само бях чел до тогавааааа че,на много малка рибка посяга много рядко шарана и то големите(в статите които бях чел се описва че с годините започвал понякога да проявява хишничиски инстинкт),попитах собственика добреде имаме-торен,бял царевица нямали да ни свършат работа,а тои -не мисля.Не че,няма да хванете, но много трудно-посяга повечето на малка рибка.
След като го помолихме очтиво,отиде извади едно рачило и за около 20 мин имахме
около 50 много малки рибки.Риболова започна,викам си бе тоя нещо ни ебава ще си настоявам и на традиционата си стръв.Казани още че ,най-сполочливо било лекото дънце,плувката небила преоритет(по неговите думи).
Всички колеги които видяхме в последствие ловеха и те само нарибка.
Краиния резултат беше:9 шаранчета( на рибка) с тегло 1-3 кг ,и едно на царевица.
Направо останах като гръмнат.Всичко е НАВИК НА РИБАТА във начина и на хранене.
Извода си го направих за този случеи чак като попитах собственика на тръгване,дали храни;измърмори нещо от рода-много рядко,когато имам възможност.
Та при липса на храна в язовирчето което не беше много голямо(10-12декара),наличието на доста шаранчета и най-вече ГЛАДЪ ги е принудил да посегнат към малките рибки като вид храна.И поднасянето на червеи,царевица и друго им се струва непознато и го избягва като вид храна(в много редки случеи посяга и то от любопитство).
Та случея с Дунав е същия за мен,нововъведенията в стръвта се приемат от рибата в реката по същия начин както в случея с малките рибки.Един път научила ли се да се храни с един вид храна,много трудно ще привикне към друг.











.....по отношение на Дунав- след като от векове рибата там лапа царевица и мамалига, няма как да кълве на топчета или ако клъвне, то това ще е случайно; по същия начин стои въпроса и в затворените свободни водоеми...


Е за тва говория за реката,Бачо разбрал си ме много правилно,истината за мен остава тази!!!!!


Последната промяна е направена от gegata на Съб 27 Ное 2010 - 12:29; мнението е било променяно общо 1 път
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ???? Съб 27 Ное 2010 - 12:25

Като става дума за стръв малки рибки при пиболова на шаран, ще пейстна два мои поста от друг форум:

Бачо Илия написа:Та за риПките... :D Единия водоем на който съм ловил шарани на рибки, целево и поне десетина пъти, беше един аренден водоем между разклона на Поповица и гр. Първомай; язовир "Еленките"- на 1-2км преди Първомай, в дясно от главния път. Тогава беше арендован от един селски тарикат ( местен първомайски "велможа и син" и един много интелигентен и свястен пич от София профеоналист в рибовъдството и т.н.... Гьола беше обитаван от шарани от 1.200-500 до шарани от по 4-5 кила, тези по едрите внесени от Чехия- с малки глави, голи и лимонено жълти, с ярко червени перки и опашки.
През деня си кълвяха шараните по 1.300-1.500, на царевица, на "торен", на пружини със стиропори, на "леко дънце" с мачове и т.н.
Гьола имаше забележителни съоръжения за всекидневно хранене на рибите, които не съм виждал никъде другаде- по протежение на бреговата ивица и на 30-40 метра навътре, имаше забити и бетонирани на дъното дебели метални тръби ( около 15-20см/диаметър) със изрязани в средата и заварени в долния край кръгли метални плочи с диаметър около 2.5-3.0м. ; плочите - на 20-30см над дъното. Всеки ден, лодка със работник към язовира, обикаляше тези тръби и разхвърляше с една въглищарска лопата, жито и гранули, така че да пада върху плочите долу и шаранягите да лапат без да ровят в 10-сантиметровата тиня на дъното :D
Нощния риболов беше забранен, но за мен и ... не беше. Та, стръвта за тия с червените перки и по 4-5 кила, бяха малки, ама не чак толкова малки, щото по 4-5 см, каракудки, хванати надвечер с рачило idea Монтажа- долна тежест и къс 10см повод на около 50-60 см над нея, кука номер 1 или 2, на каракудката и се реже опашката на 1см по-нагоре с част от месото за да кърви и да не плува насам-натам; закачена на куката през очите, но така че куката да не засяга мозъка и това цопнато около тръбите с плочите и житото... Тогава ползвах 3бр двуколенни пръта на ДАМ с акции 50-100, метални стойки и камбанки със светещо... ударите на шарани по 3-5 кила бяха страхотни- камбанката хвръква и пръта хоризонталени и аха, аха да замине; всичките ( по 5-7 на нощ) от тези по-големите и ...така :D 8) Та, това е на хранен всеки ден гьол- на рибки за стръв!

8) 8) 8)

п.п. за другия гьол ще пиша допълнително 😉

Бачо Илия написа:Та, вторият такъв гьол на който целево съм ловил 7-8 пъти "шарани на рипка", е един язовир, над язовир Домлянн; т.н. "Малкия Домлян"- това си е язовир в пълния смисъл на думата, с нормална стена, с дълбочини до около 20 метра, със сравнително не малка площ и разкошна природа- в миналото е стопанисван дълги години от КИНТЕКС, сега е аренден и май от скоро пак е разрешен за "спортен" риболов. В предишния му аренден период до преди около 3-4 години водоема се обитаваще от толстолоби ( 5-15кг), амури (4-5кг), шарани (1.5- 5/6кг) едри и гъсти каракуди и неизброими пълчища кубинки които кълвяха на всичко.... без жито :shock: :D Като се заметне на царевица от кутийка, поданика на Фидел Кастро отива, прави и "вакуум" с муцуната и почва да я разтиква из гьола заедно с плувката :shock: :shock: 8) На жито- няма пипане... освен хубавите каракуди: на излет се ловяха по 8-10 кила - 300-700грамови. Та, шараните там, кълвяха само на кубинки, "на дъно"- долна тежест и две горни куки на къси поводи. Кълвяха основно на женски кубинки- при тях половият диморфизъм е разко изразен; женските са много по къси, по-светли и много по-изтумбени' "удряха"само на тях и то по по-горната схема: камбанката в небесата, пръта хоризонтален и ако не е на желязна стойка а заминал... Кубинките ги ловяхме с рачило: на цопкане по 100бр и даже имам спомен от шиене на рачило, до като се залисвам и рачилото стои на вън с разни приклещени ситни рибки, гламавото куче( добрман) на арендатора отхапа част от мрежата заедно с рибките на нея :D :D :shock: Кубинката, закачена през очите и пак трябва да се внимава да не и се засегне мозъка че да шавурка; през 30-40 минути се сменят idea 8)

п.п. а ако става дума за модерния шаранджийски риболов в състезателния му вариант, то там е забранено ползването на всякакви захранки, теста, пасти, качамаци и подобни, както за стръв, така и върху тежестите; забранено е и ползването на жива стръв!!!

226711
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ???? Съб 27 Ное 2010 - 12:46

Та Лъвче вече има доста написано за стръвта за реката и язовирите,мисля че всеки вече може ИНДИВИДУАЛНО да прецени коя стръв и на кои водоем да използва(това е и целта на дискусията-да се стигне оптимално до истината).Не казвам нищо лично към всеки изразил собственото си виждане по въпроса в темата.(не ме разбираите че моите мнения са 100%-ви,просто за мен стръвта си остава същата както преди,но ще и продължавам да експерементирам доколкото мога.
Поздрави на всички и НАСЛУКА!!! sunglasses2

Това не означава че,трябва да се спре да се пише по темата,които смята че,има още(в което не се съмнявам че ,има) да го напише.
Просто аз нямам какво да напиша повече за реката от мое име.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ilko 63 Нед 9 Яну 2011 - 15:41

Хайде и аз да се изходя по въпроса, за мен универсалната подхранка за шаран е царевица. Не отричам прогреса с протеиновите топчета, но от 3-4 години, откак започнах да ги използвам имам няколко риби хванати на тях, другите са си на царевица. Хубаво и лесно е използването на пр. топчета, но трябва да имаш много свободно време, да ходиш на едни и същи водоеми и да хвърляш по 5-6 кг всеки път, та евентуално да привикне рибата с тях - иначе не става. Преди година-две попаднах на една рецепта за топчета със сладка царевица. Поне аз съм доволен от нея, тъй като излетите ми са най-много двудневни и имам уловени риби на тях. Ето и рецептата: 1 консерва сладка царевица, 500-600гр пшеничен грис, 5-6 яйца. Изсипваме водата от консервата и на хавлиена кърпа сушим 3-4 часа, поставяме изсушените зърна в миксер и пюрираме сместа, не пречи ако има и по едри зърна, по- грубите съставки придават по-късно на топчетата по-добра структура. Разбиваме яйцата и добавяме по лична преценка захар или мед, ароматизатори и т.н. След това към царевичната каша добавяме яйцата и разбъркваме добре. Добавяме грис докато се получи твърдо тесто. Варим 2-3 мин, подсушаваме на кърпи и във фризера.
Това е от мен, надявам се да помогне на някой от Вас sunglasses2
ilko 63
ilko 63
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.12.2010
Брой мнения : 122 Рожд.дaта : 07.02.1963
Години : 61

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  Кадир Нед 9 Яну 2011 - 16:27

Какво е хидропрот и имате ли успехи на него?
Кадир
Кадир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 451 Рожд.дaта : 29.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  Станимир 65 Нед 9 Яну 2011 - 17:17

Хидропрота е кръвна плазма ,купува се от ветеринарните аптеки и мириши ужасно (няма измиване).Имам 3-4 риболова на царевица кисната в хидропрот и забелязах ,че е ефективен на водоеми с тиня.На Елена ,дето дъното е твърдо нямах пипване ,докато на царевица кисната във вода извадих 6 шарана.На водоем в северна България ,който беше с много тиня единствените удари бяха на царевица с хидропрот.
Станимир 65
Станимир 65
...........................
  ...........................

Регистриран на : 02.09.2010
Брой мнения : 43 Рожд.дaта : 20.02.1965
Години : 59

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  илия Сря 2 Мар 2011 - 10:31

Шарана е прасето на водоема, яде всичко в зависимост от нужните съставки които му трябват в дадения момент.Затова винаги имам една въдица която е експериментална. наздраве
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  simeonnn Съб 5 Мар 2011 - 0:45

Прав си Илийка,на Марица шарана полудяваше да се храни с царевица кисната заедно с меласа(отпадачния материал при производство на боза)Всичко е смръдливо джибри, ама там са ми успехите ,за мое съжаление сега не съм там да си правя експерименти [You must be registered and logged in to see this image.]
simeonnn
simeonnn
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.12.2009
Брой мнения : 6866 Рожд.дaта : 03.09.1965
Години : 58

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  carpsliven2 Чет 17 Мар 2011 - 20:04

carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  baralya Чет 17 Мар 2011 - 20:10

Васко... изкривих си врата / докато се сетя да завъртя лаптопа / очаквам продължение
baralya
baralya
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.12.2009
Брой мнения : 1075 Рожд.дaта : 14.11.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  Станимир 65 Нед 27 Мар 2011 - 13:44

Васко ,царевицата и конопа сурови или варени ги слагаш ?
Станимир 65
Станимир 65
...........................
  ...........................

Регистриран на : 02.09.2010
Брой мнения : 43 Рожд.дaта : 20.02.1965
Години : 59

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Анасонов качамак

Писане  Светозар Върбанов Нед 27 Мар 2011 - 13:53

насоновия качамак е еликсир за тлъсти шарани !
Необходими продукти за приготвянето му :
2 чаени чаши пшеничено брашно , 3 чаени чаши царевично брашно , 1 чаена чаша захар , белтъците от 2 яйца , 1 чаена чаша вода, половин кафена чаша смляно анасоново семе ( аз слагам цяла )

Всичко това се омесва добре до получаване на еднородна смес ( тесто ) . Разточвате тестото на кора ( питка ) с дебелина 2-3 см . Увивате питката в тензух и я слагате във вряща вода за 6-7 мин. След това изключвате котлона и варите на остатъчна температура още 15 мин . Изваждате и оставяте да истине , а след това пак омесвате сместа. Става пълна фантазия за едри шарани както на дъно така и на плувка ! Ползва се в сезон пролет- лято !

Успех :dancingHappy_i


Последната промяна е направена от 50cent на Нед 27 Мар 2011 - 17:08; мнението е било променяно общо 1 път
Светозар Върбанов
Светозар Върбанов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 02.03.2011
Брой мнения : 3176 Рожд.дaта : 15.10.1976
Години : 47

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  carpsliven2 Нед 27 Мар 2011 - 16:02

Станимир 65 написа:Васко ,царевицата и конопа сурови или варени ги слагаш ?
Може и суров да е .. като стои една седмица се обработва .. ако е сварен .. е още по добре .. става и печен
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  carpsliven2 Нед 28 Авг 2011 - 22:28

След три месечна борба.. учене и помощ от ихтиолози и професори .. със доцента гошо-стз.. създадохме най-добрата стръв за шаран под формата на така нареченото "протеиново топче"
Внедрихме в него най-полезните съставки за шарана.. протеини,белтъчини,въглехидрати,аминокиселини..
Добавихме и витамин Е за да усвоява лесно мазнините които ще приеме.. допълнихме и със съставките за зоо-планктона
Направихме го така че, когато го изяде да се разгражда възможно най-бързо да му харесва и да го търси отново..
Единствената химия която още несме открили засега .. е да стимулираме чревния му атракт отвън .. което ще рече ( търсим вариант да го накараме да се храни и дриска без да се изморява)
Добавихме в тях и малко триметилглицин .. необходими за протичането на важни химични процеси в клетката. (димек му стимулираме апетита)
Съставките излизат около 10 лева за килограм такава стръв когато сами си ги изработите..
След направените тестове се оказа че:
След 2 минутно темпериране .. топчетата се разпадат за 5-6 часа
След 5 минутно темпериране .. топчетата се разпадат 12-14 часа
След 10 минутно темпериране .. топчетата се разпадат за 36 часа
Топчетата са само лежащи .. но не е проблем да се направят и плуващи (pop-up)
Засега изработихме малко и след сушене са прибрани във фризера .. понеже засега не сме ползвали консерванти
Ароматът им също засега е естествен
Единствения проблем е че, засега това е само на теория..
остава само да се пробва
Дали сме изработили много добра стръв - времето ще покаже magnifier


carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  simeonnn Нед 28 Авг 2011 - 23:29

За това си иска търпение [You must be registered and logged in to see this image.]Евала [You must be registered and logged in to see this image.]
simeonnn
simeonnn
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.12.2009
Брой мнения : 6866 Рожд.дaта : 03.09.1965
Години : 58

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  Pavkata 1977 Пон 29 Авг 2011 - 13:37

Евала Васе,ще помагам с тестовете! :dancingHappy_i :dancingHappy_i :dancingHappy_i
Pavkata 1977
Pavkata 1977
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.10.2009
Брой мнения : 1874 Рожд.дaта : 03.10.1977
Години : 46

http://katranbg.com/

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  Светозар Върбанов Пон 29 Авг 2011 - 15:05

Кажи после след фризера има ли разлика в топчетата , като се размразят !
Светозар Върбанов
Светозар Върбанов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 02.03.2011
Брой мнения : 3176 Рожд.дaта : 15.10.1976
Години : 47

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН - Page 2 Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите