GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СТРЪВ ЗА ШАРАН

+13
Станимир 65
Кадир
ilko 63
simeonnn
andro68
Гриша
valium
наско хвойнев
nerva
YordanDanev
carpsliven2
nasco2
Петър Василев
17 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  Петър Василев Нед Апр 11, 2010 8:02 am

Който често броди край реките и блатата или се е спирал да се възхищава на накъдрената повърхност на язовирите, не може да не е забелязал тромавите движения на една риба, чиито бронзови люспи от време на време проблясват на слънчевата светлина. Шаранът е най- често срещаната риба у нас. Има няколко вида шарани: див шаран, огледален шаран и няколко други, получени чрез кръстосване между каракуда и мряна. Понеже има много видове от тази риба, затова може често да се види и във всички сладководни води, та даже и в полусолените води на някои езера и блата край черноморието.
Характерно за шарана е овалното тяло, покрито с големи, твърди люспи и голяма твърда глава, със съвсем малки очи. Устните му са месести, а на горната устна има четири пипала, които приличат на мустачки. Перковата му система е много добре развита. Гръбната му перка е много твърда, назъбена като трион и може да пререже всякакво влакно, омотано около тялото му. Вкусът и обонянието на шарана са добри благодарение на силно развитите му устни, пипала, уста и език. Овен с месна /в определени периоди/ шаранът се храни с растителна храна. Зрението му не е добро.
В по- далечното минало са се срещали шарани с тегло до 60 и повече килограма и с дължина до 1.5 метра. Сега, поради усиления спортен риболов, рядко може да се улови шаран над 15 килограма.
Шаранът е всеядна риба.
Размножава се през април, май и юни в зависимост от температурата на водоема, който обитава. Подобно на щъркелите, които всяка пролет се връщат в старите си гнезда, шаранът всяка година хвърля хайвера си в определени места. През този период от силно плашлива риба той става още по- тромав инепредпазлив. Движи се винаги край бреговете и плитчините обикновено на малки или големи стада. Това създава възможност на определени места, на които стадата се задържат често и по- дълго време, да се слага храна. Тази риба отлично предчувствува кога ще се развали времето, и особено преди буря се активизира към кълване, след което кълването стихва по време на бурята и дъжда и рибата се оттегля в дълбочините като застава в положение на пълен покой. През пролетта и началото на лятото шаранът се храни с растителна храна. Стръвта при шарана може да бъде от животински и растителен произход.
редактирано от carpsliven2 :)
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  nasco2 Пет Юли 02, 2010 11:13 am



Тука що никой не пише. Да отпочна аз.

За мен най - добрата стръв е накиснатата царевица. Но одавна накисната, поне десет дена предварително с гореща вода, трябва да се е вмирисала вече. И умерено хранене със същата.
nasco2
nasco2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.01.2010
Брой мнения : 5696 Рожд.дaта : 30.06.1972
Години : 51

http://www.softparket.com

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  carpsliven2 Нед Юли 04, 2010 8:13 am

Защо шарана харесва вскисната царевица.. защото рибата усеща нещата които умират във водата понеже си сменят пехато.. и молекулите на водата започват да го разграждат.. това е добре дошло за рибата .. отива и започва да хапва на готово.. Мириса на мърша също играе голяма роля.. привлича всякакви риби .. понеже всички риби го харесват.. sunglasses2
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  YordanDanev Нед Юли 04, 2010 1:59 pm

Шарана е водното прасе и отива на всякаква захранка включително и кравешки фашкии, а до самата стръв мисля че царевицата е най-добрата.
YordanDanev
YordanDanev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.11.2009
Брой мнения : 627 Рожд.дaта : 25.02.1976
Години : 48

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  nerva Вто Юли 06, 2010 6:25 pm

Не сте ли пробвали с варена царевица да захранвате,ароматна е удвоява обема си и бързо се смила.За мен тя е универсалната захранка за шаран и амур.
nerva
nerva
...........................
  ...........................

Регистриран на : 23.12.2009
Брой мнения : 95 Рожд.дaта : 09.04.1962
Години : 62

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  наско хвойнев Пон Юли 12, 2010 7:07 pm

Данев наистина си прав за фашкиите,аз от скоро ползвам птича тор и има наистина голям ефект само да не ме базикате :5f3aea9b1ac151 а и ако искаате пробвайте с хидропорт
наско хвойнев
наско хвойнев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.07.2010
Брой мнения : 2014 Рожд.дaта : 26.05.1977
Години : 46

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  valium Пон Юли 12, 2010 7:16 pm

Не сте ли забелязали, че след като кравето стадо влезе до колене в язовира да се налочи и добитъка докато пие си "цвъка" след това, доста играе рибата там. Аз познавах един стар въдичар, който си правеше захранка за кефал и шаран с курешки и не оставаше капо никога.
valium
valium
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.11.2009
Брой мнения : 86 Рожд.дaта : 27.05.1974
Години : 49

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  Гриша Пет Сеп 24, 2010 2:18 pm

Колегата gegata е описал всичко перфектно, само мога да добавя, че към готовия качамак, още докато е топъл, добавям 250гр. ягода на Van der Ende.Към царевицата добавям захар и така засилвам ферментацията.Посещавам р.Дунав от 1993г. и разбрах, че храненето с царевица оказва ефект след 4-5ден. Местните колеги хранят дори по едно също време всеки ден.
Поздрави :609c1f728720fb
Гриша
Гриша
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.03.2010
Брой мнения : 57 Рожд.дaта : 20.01.1966
Години : 58

http://www.sofiaclima.com

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  andro68 Чет Окт 28, 2010 9:26 pm

По нашия край киснем понякога царевицата с бира или мая!Храним с нея ,а хвърляме на суха престояла 1-2 дни в мастика!Наште шарани и те алкохолици! смях
andro68
andro68
...........................
  ...........................

Регистриран на : 20.02.2010
Брой мнения : 777 Рожд.дaта : 18.11.1968
Години : 55

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ???? Пет Ное 26, 2010 11:51 am

Дунавска ТОРТА:
Омешват се по 0.500 кг от видовете-царевично брашно,бяло брашно и ситно смляно кюспе,и 0.500 мл вода.Към тази смес всеки по свои вкус прибавя(течни или сухи ароматизатори соред сезона).Готовата смес се разтила във правоъгълна тава предварително намазана от всички страни със олио(дебелината на сместа във тавата трябва да е около 6-7 см.След това със остър и тънак нож се нарязва(сместа) на правоъгалници със големина на цигарена кутия.Слага се да се пече във предварително загрята фурна.След около 20мин се вади и с ножа отново се минават формите.Тук вече е тънкоста:следи се като хване коричка от горе и,от долу да се извади.Не трябва да се препече,в средата трябва да остане мека част.Просто като видите че,е хванала коричка от горе веднага я вадете,след като се извади -изтива и се втвърдиява още.Залагането е;Тортата в готов вид се слага на мястото на конбаина,куките се забиват в меката част със рамото на вътре.
За хората на които този начин ще им се стори бракониерски със повечето от една кука,да не го ползват.За Дунава в топлите дни работи много добре.Презареждането става на 3 часа.
Дунавската торта на 100% неможе да се каже че,е стръв за шарана,на нея посяга и амура,и дори и бялата мряна посяга.За Дунава лятото си е класика.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  carpsliven2 Пет Ное 26, 2010 6:42 pm

Гега на такива рецепти с такива капани ловихме преди 20 години.... сега на мода са аминокесилините,бетаина,атрактантите и протеините..
Ако върна малко на кадър .. виждам че, към вълшебната смес се добавяше малко сол и малко захар.. или е21 и е25 и мед които служат като консерванти.. а не цяла нощ да готвиш и цял ден да ловиш.. ако направиш сместа със вода ще се разтваря много бурзо.. ако я направиш с яйца .. ще се разтваря много бавно... как ли се прави да се разтваря когато искаш.. ама тва с комбайните,капаните е вече история..
Добре е да премините към модерния шаранджийски риболов а с вълшебната рецепра да си правите.. топчета,пелети,гранули,царевица,жито,правоъгалничета и всичко за което се сетите че, може да събуди любопитството на рибетата..
:525707397c05bb
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ???? Пет Ное 26, 2010 7:11 pm

Васе съгласен съм че,метода е малко стар,но явно рибата с годините е свикнала да се храни с пустата торта и качамак,хвърлял съм и на топчета какви ли не и то доста пъти и имам 2 шаранчета по кило.На сила как да я накарам де...ба и рибата му.Като бях малък си спомням че, нямаше рибар които да тръгне на Дунава без качамак и торта,от оно време е така няма как .Тогавааааа не съ и виждали топчета или модерни захранки.Ще ти споделя: за 5 дена през лятото съм хванал 11 шарана и амура само на тестените примамки,тая царевица с кви ли не аромати не пробвах на която друг път няма грешка ,кат каза че неще царевицата и тва е.Даже рамених пръчките:една на царевица една на тестените само тестените зимаше.Явно си има време (месеци или период)когато рибата не поглежда царевицата.Дали съм си внушил ,ама фактите от риболовите ми говорят друго.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  carpsliven2 Пет Ное 26, 2010 7:38 pm

Тука си много прав.. ама и на нас зимата нени се яде салатка .. друго си е пържолката.. Случвало ми се е в един и същи ден да прави рибата коренна промяна..
Ама не е нужно да знаем всичко .. то няма да остане риба по водоемите.. достаъчно е и това което знаем че, ако винаги си на правилното място с точно поднесена стръв .. рибата няма начин да нея вземе.. Примерно .. имам си едно странно място на теца.. на което е невъзможно да не хванеш .. там с една въдица .. мога да се състезавам с 30 човека и пак ще хвана повече от тях.. И другото е по интересно.. че, подводното място е около един метър широко.. хвърлиш ли въдицата дори и на 20 сантиметра от това място... все едно си хвърлил у вас във ваната.. показвал съм го на много хора и винаги сме се чудили как е възможно това.. ее няма логика бате.. извънземна работа е тва.. с години съм си блъскал моя и чуждите мозъци.. дори и с най добрата захранка сме пробвали и неможем да предвижим рибата дори и полвин метър.. Как е възможно това.. необяснимо е.
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ???? Пет Ное 26, 2010 7:52 pm

Васе явно извода за мен специално е:
Този модерен шаранджииски риболов които вие практикувате(за мен се наложил последните 4-5 год),като начин и стръв.Виж на пазара всеки месец излизат нови и нови захранки ,човек да се чуди кво да праи.Та явно трябва още време на рибата в Дунава да се адаптира към вашия начин на риболов и стръв ще е нужно още време,или аз малко настоявам или греша някаде(ма незнам къде).Но винаги съм готов ако ми се покаже каде греша да си поправя грешката/и.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  carpsliven2 Пет Ное 26, 2010 8:09 pm

Едва ли някой може да ти я покаже .. щом си упорит с течение на времето и с промяната ще се промениш.. Ама щом си в Лондон .. лесно може да си купиш дип-Скопекс на Кевин Неш.. тва е оригинала.. ще ти помага мнофо в трудни моменти..
Тука е лукс .. понякога се налага да чакаме по 7-8 месеца за да ни го доставят или продадът на двойна цена... често с паритеси се налага да се молиш..
Там струва около 5-6 паунда.. Проблема е че, нетрябва да се държи на слънце иначе се разваля.. Само на хладно и сенчесто място се ползва
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ???? Пет Ное 26, 2010 8:22 pm

Добре де що чакате толкова ще проверя в един специализиран магазин и ако има ще ти купя колкото искаш.Всяка седмица има бус до БГ ,£1 на кило.Къв в проблема що трябва да чакате 7-8 м ,кат може за 10 дена и е при вас а?
Влезнах на скоро в този специализиран магазин за шаран,ми то свят ми се зави от такъмите,аксесоарите, и мн.др. Неща.Ма от към захранки нямам думи.Кат доиде един и кат почана ...на тва на последното светпвно в Англия някъвси хванал...На тва хванали .... И така 30 мин и беше изброил само половината от нещата,КАК ДА ИЗБЕРА ПОДХОДЯЩОТО ЧУДО ЗА БГ?
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  simeonnn Пет Ное 26, 2010 8:25 pm

gegata написа:Добре де що чакате толкова ще проверя в един специализиран магазин и ако има ще ти купя колкото искаш.Всяка седмица има бус до БГ ,£1 на кило.Къв в проблема що трябва да чакате 7-8 м ,кат може за 10 дена и е при вас а?
Влезнах на скоро в този специализиран магазин за шаран,ми то свят ми се зави от такъмите,аксесоарите, и мн.др. Неща.Ма от към захранки нямам думи.Кат доиде един и кат почана ...на тва на последното светпвно в Англия някъвси хванал...На тва хванали .... И така 30 мин и беше изброил само половината от нещата,КАК ДА ИЗБЕРА ПОДХОДЯЩОТО ЧУДО ЗА БГ?
Купи си списание от Теско,и ша разбереш [You must be registered and logged in to see this image.]
simeonnn
simeonnn
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.12.2009
Брой мнения : 6866 Рожд.дaта : 03.09.1965
Години : 58

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ???? Пет Ное 26, 2010 8:39 pm

Добре де Симо ако знаеш направо кажи , що ни караш да се главоблъскаме след като може направо да го споделиш и готово,ще но спестиш време и нерви!
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ???? Пет Ное 26, 2010 8:51 pm

Идруго страно в поведението на рибата към захранката реален пример:
Отиваме да смени наши познати на реката,те са от една седмица и направо бяха развинтили амура и шарана.Газ и там.Бяха хранили обилно с царевица(така обилно храним че,колкото и да отнесе царевицата от чувалчетата да остава и на самото място).Тругнаха си те,ако щеш ми вярваи хванахме за цяла седмица само 3 броя,пред техните 26 бр наще са смешни.Та:
Имам чуството че ,рибата е като човека,като припие,преяде не го търси няколко дена.Явно и при рибата е така по отношение на храненето.Кът отсече и до там,дали и ния като продължихме да храним я прехранихме(или просто рибата кат са наяде спира да се храни за определен период?)
Но явно и в захранването си има чалъм убедил съм се.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ???? Пет Ное 26, 2010 10:05 pm

gegata написа:...Та явно трябва още време на рибата в Дунава да се адаптира към вашия начин на риболов и стръв ще е нужно още време,или аз малко настоявам или греша някаде(ма незнам къде)...

На Дунав ще се "адаптира" много трудно- там не е паткарник, ограден с мрежа(или без мрежа), дето няма къде да ходи и условията(финансовите и други) са такива, че свиква да се храни с топчета от трийсе лева килото и каквото друго се предлага от обичайно риболовстващите там. Всички популярни язовири за "спортен риболов" и последващ рилийз са по тази схема, в т.ч и ТЕЦ-а със все "скендери" и "малкото топло". 12666
Двата варианта на концепции и риболов нямат нищо общо, а за големите затворени водоеми въобще не коментирам, щото и да имам информация, няма да я коментирам в интернет пространството, когато касае застрашени от изчезване видове и размери риби!
Пресен пример- яз. Пясъчник(миналата есен и зимата), яз. Душанци(тази година; някои тукашни колеги знаят за какво става въпрос) и т.н. и т.н.... 606186

п.п. Васко, един скромен въпрос- колко %-та амури и шарани имаш хванати на нещо различно от царевица; топчета, например??? :6e6ebecd09233a
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  carpsliven2 Пет Ное 26, 2010 10:13 pm

На теца нямам нито един на топче.. то там некълве на топчета.. на топче съм хванал един малък шаран на Крумово градище.. съотношение с царевица .. кълванетата бяха 70:1 ... подържах две въдици в едно шетно .. дори и големия удари на царевица..
ама продължаваме да мъчим разни пелети,гранули и комбинации .. досега при мен са без успех .. ама при други колеги може да е добре..
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  carpsliven2 Пет Ное 26, 2010 10:19 pm

ААаа сетихса Бачо... на Жребчево имам едно амурче хванато на топче
[You must be registered and logged in to see this image.]

п.п. Шегувам се .. Не ме нервирай Бачо .. че досега съм дал сигорно хиляда лева за топчета и немам една мерна риба... нервирах им са много .. немоа се опрая с тях още
ама за туй пък колко съм правил .. станах мастор чак..
[You must be registered and logged in to see this image.]
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ???? Пет Ное 26, 2010 10:53 pm

Васе никои няма намерение да ядосва другия,Бачо си изказа просто лично мнение,а затова че ,си маистор никои не го успорва.Искаме да достигнем до истината за най-сполочлива захранка и стръв за даден водоем,за това сме в темата.Тези неща които ти споменаваш са много готини,проблема е че,някои трябва да иде на реката и да ги тества(от еди излет изводи нетрябва да се правят,трябва да се опорства).Ако ми споделиш как да ги монтирам тез чудеса,аз ти обещавам че,лично при първа възможност ще ги тества,кажи как.Но имаи в предвид и силното течение на реката и сезона когато са най-добре да се тестват на реката.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ???? Пет Ное 26, 2010 11:28 pm

Другото което искскам да споделя,на някои направило ли му е впечетление поднасянето на царевичните зърна,моето виждане е:че шарана е наи-хитрата сладководна риба като дявол е.АЗ в последните години ловя само на ОБЕЛЕНИ зърна.Преди като хвърлях на готови (купешки) ударите задължително трябваха да се засичат,иначе плюе и аре във историята.От както ги беля почти нямам празно.Толкова  е предпазлив шарана че ,при наи–малкото съмнение към зърното и го плюе.Като се обели и е хубаво сварено то е много по меко и не предизвиква такова съмнение от към страна на рибата.Риболовстваме с повече от 4 въдици което ми позволява да експерементирам,но кадето знам че имам наи–голям шанс на успех залагам на белено и не ме е подвеждало.
ЛИЧНО ВИЖДАНЕ!!!
Затова повечето от царевицата си я правя в домашни условия.


[You must be registered and logged in to see this link.]
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  ???? Съб Ное 27, 2010 1:12 am

Ще дам пореден пример от последния ми риболов това лято в БГ.
Бяхме на Драгаш Воиовда за риба,4 дена.Първите два 5 удара (4 на тестени 1 на царевица),като имахме само 2 въдици на торта и комбин,всичко друго на царевица.ЗА първите 2 дена до нас,под нас заставаха месни с по 2–3 пръчки и си тръгваха с наи–малко по две кадърни рибета на които ваденето без наша помощ от страна на кеп нямаха шанс да ги извадят,да са живи и здрави.ДАли факта от нащто хранене или познанията им и късмета им проработиха но ни засрамиха.Сменихме всичко на тестени и последните 2 дни ни измъкнаха от срама,та самия водоем и рибата си искат своето,там не игрят роля такъмте , а навика на хранене на рибата към дадена стръв.
ТА за реката старата школа и методи ЗА сега си заслужават уважението си!!!!
Лично мнение!!!
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

СТРЪВ ЗА ШАРАН Empty Re: СТРЪВ ЗА ШАРАН

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите