GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Мнение за ластици

3 posters

Go down

Мнение за ластици  Empty Мнение за ластици

Писане  Димитър Маринчев Вто 12 Апр 2022 - 21:39

Имам два харпуна. На деветдесятката съм с два по 14.5 роб алън на 4 години и не са мръднали. Но пролет и есен в по хладни води ми се струват тромави. На седемдесет и петицата, старите не помня какви бяха, но миналата година си купих бюша и вчера,като си преглеждах снаряжението установих, че са за боклука. За един сезон. Тъй, че няма да е лошо да споделим, кой какви впечатления има от различните модели.
Димитър Маринчев
Димитър Маринчев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.12.2019
Брой мнения : 330 Рожд.дaта : 05.07.1979
Години : 44

Върнете се в началото Go down

Мнение за ластици  Empty Re: Мнение за ластици

Писане  rikitikitavi Сря 13 Апр 2022 - 0:15

След тестване на неопределен брой производители и модели ластици се набива на око следното:
Ластиците се делят точно на два вида според начина им на ползване. Без значение много юного от производителя.
Първите са обикновенно черни най често запичващи от над 14мм(аз съм ползвал и 22мм). Тези ластици са реално вечни. Стигало се е до девет години ползване. Това им е единствения плюс. Иначе като пъргавина много се влияят от студа. Колкото по хладно става толкова по близо стрелят. При температура на водата към 9градуса имаш с тях прав изстрел ....малко над метър и половина с 90см харпун. Заради такива ластици отказах изстрел по над 5кг пеленгас стиящ на два и половина метра от харпуна.
Другия им много сериозен минус е вложеното усилие за разпъване. Колкото е по дебел толкоз е по терсене. А ако сложиш коефициент на опъване над 2.5 , след лова си с болящ гръден кош. Заради тези ластици се беше наложила и модата с джапанка под горнището на неопрена.

Втория модел ластици са едни мекички такива. Често хората ги разтягат на коефициент над 4и то без много зор. Пъргавината им е уникална. С тях имаш прав изстрел на 3м и спокойно ловуваш и на 4. С харпун 90ка.Без значение температура на видата даже. Това им е плюса.
Основния минус е скороста им на стареене. Зависи от часовете през които е стоял опънат . Обикновенно запазват първоначалната си пъргавина към 4месеца влизане през ден. Реално те се сменят в началото на всеки сезон и ако ще се търсят големите хишници и на есен.
Фирмите дето правят ластици се поусетиха и почнаха да се опитват да продават някакви междинки. Уж с по дълъг живот. Ама те нямат пъргавината на оригинала и не може го разпънеш колкото другия.
Туй мойте наблюдения.
Иначе купувам всяка пролет ластици от Видракса щото ми е харесал магазина и стари там не съм намирал. Взимам от 14ките с малки дупки (че да има повече месо в ластика) и най вече взимам от тоя дето най се харчи. При условие,че нямам мераци за редовна стрелба над 4м ...пробивам всяка риба която съм се пробвал. За съжаление на лстиците минах на 75 пневматичен харпун и в 90процента съм с него. Вече ако рибата постоянно минава на над три метра от мен тогава стрелян с ластичния.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Петър Василев, roko koko, boysa and Димитър Маринчев харесват този пост

Върнете се в началото Go down

Мнение за ластици  Empty Re: Мнение за ластици

Писане  boysa Пон 20 Юни 2022 - 15:29

Нови ластици почти всеки сезон. Старите от 90ката могат да отидат на 75цата. Това ако главата на харпуна е добре запилена и не е много заминал ластика. парчетата от 75 за тапи на стрелите. Хубаво е и харпуна да се държи на хладно да не го пече много слънцето, когато не се ползва. Определено повечето ми ластици до сега бяха от споменатия магазин, но вече във Варна няма хубав магазин за нас.
boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 929 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Петър Василев харесва този пост

Върнете се в началото Go down

Мнение за ластици  Empty Re: Мнение за ластици

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите