GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Тесто на косъм

5 posters

Go down

Тесто на косъм Empty Тесто на косъм

Писане  dekata Пон 1 Фев 2010 - 13:00

Една интересна статия как да използваме тестото на косъм.Мисля,че ще е полезна sunglasses2
[You must be registered and logged in to see this image.]
:c74e58b88a3bc5

П.П.Снимал съм ги малко под ъгъл,защото излизаше бяло петно от светкавицата dce6ea135d817e20cff5
dekata
dekata
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 407 Рожд.дaта : 01.07.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  илия Пон 1 Фев 2010 - 13:49

Брат, продават едни куки на Корморан, вързани с монофил и косъм с пружинка, идеални са.Ако има интерес ще ги снимам. 488232
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  dekata Пон 1 Фев 2010 - 13:54

Снимай ги.Нека си вървят с темата. Да може който реши да пробва да знае какво да търси по нашите магазини sunglasses2
dekata
dekata
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 407 Рожд.дaта : 01.07.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  ???? Пон 1 Фев 2010 - 14:23

Силиконов косъм са риболов с теста и пасти:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Иначе, от тези куки с пружинките на самата кука- имам три размера на БАЛЗЕР, сигурно повече от 10 години, но не ги ползвам; те като че ли са по удачни за риболов "на дъно"-4/6-ти номер. За плувка- навивам със спринцовка директно на куката.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  илия Пон 1 Фев 2010 - 14:28

Ето ги снимките.В зависимост от номера, ще бъде и тяхното предназначение.Най малките за мачов риболов, по-големите за дъно.Има обаче обрасли водоеми където не е одачно да се работи на дъно, тогава използвам големите и пак с ваглер или плувка.
[You must be registered and logged in to see this image.]
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  петко стоянов Пон 1 Фев 2010 - 17:59

Ако в пружината вкарам едно корково топче,ще се получи идеална стръв за ДЕБЕЛИЯ дето го дебна :dancingHappy_i ...
петко стоянов
петко стоянов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 1320 Рожд.дaта : 19.03.1973
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  ???? Пон 1 Фев 2010 - 21:58

Пичове те хората са го измислили.За да не падат теста и да трябва се презарежда през 6 часа,слагаш протеиново топче и отгоре паста.Така,като се размие пастата-алтернативата е в топчето 135d02aa35ad75a2cb71
Така,че няма смисъл от тези косми с прожинки и т.н...
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  илия Вто 2 Фев 2010 - 6:21

Secret Carp написа:Пичове те хората са го измислили.За да не падат теста и да трябва се презарежда през 6 часа,слагаш протеиново топче и отгоре паста.Така,като се размие пастата-алтернативата е в топчето 135d02aa35ad75a2cb71
Така,че няма смисъл от тези косми с прожинки и т.н...
Преди да тръгнат топчетата в БГ. пък и сега има водоеми, където топчету е табу за рибите.За сметка на това на тесто, хляб, качамак или др. шарана върви като бесен. sunglasses2
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  Ресьора Вто 2 Фев 2010 - 7:23

илия написа:
Преди да тръгнат топчетата в БГ. пък и сега има водоеми, където топчету е табу за рибите.За сметка на това на тесто, хляб, качамак или др. шарана върви като бесен. sunglasses2


Абсолютно, не един и два пъти са ме вадили от трудни ситоации,aз лично пружинките за косъма си ги правя от такива за химикалки и съм нямал грижи до сега.

556b43b07afed4656d79
Ресьора
Ресьора
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.10.2009
Брой мнения : 4608 Рожд.дaта : 09.05.1982
Години : 42

Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  ???? Чет 4 Фев 2010 - 11:05

Аз до сега не съм ловил с "тесто на косъм", обаче имам достатъчно години трудов стаж с "тесто на дъно". В общи линии, лятните ми ваканции, като ученик, преминаваха почти изцяло на яз. Тракиец, Хасковско(майка ми е от едноименното село), пък там по ония времена, още нямаше вододайна зона, ловеше се навсякъде, шараните си бяха шарани и много, пък каракудите- по 2 кила. Основната стръв беше тесто от мек селски хляб, замесено с домат, с олио, или с олио и червен пипер, а въдиците...шише с влакно, олово и две куки над него. Спомени...спомени... :21fe7b94c4e424
Сега, по темата: в доста по-късни години започнах да прилагам малко по-специална обработка на тестата за да не падат от куката, което мисля ще намери приложение и при монтажите на "тесто на косъм". След като се омеси, топката тесто за стръв се прави на един голям, сплеснат кравай с възможно по-голям диаметър. В голяма тенджера се кипва вода и се пуска кравая; първоначално пада на дъното и се вари до като изплува отгоре(3-5мин). Вади се и още топъл се премесва много добре наново, като в тази последната фаза му се слагат и ароматизаторите. Получава се изключително жилаво и същевременно, достатъчно меко тесто, което не пада от куката; предполагам че при монтаж "на косъм" също няма да пада; за по-сигурно, върху косъма може да се наниже къса силиконова тръбичка и тогава да се постави тестото.

По-долу и няколко рецепти за теста, някои от които и аз съм ползвал:

6 вида тесто за риболов на шаран

Тесто от бял хляб
Няма значение, че повечето риболовци се отнасят пренебрежително към тестото от бял хляб - то все пак е една много добра стръв. За приготвянето му ще ви е необходим хляб без кора, който трябва да е престоял поне две седмици. Работата е там, че от пресния хляб тестото става на буци. Мокрете хляба постепенно, без да го преовлажнявате. Това най-добре става с пулверизатор. След това го завийте в подходяща кърпа. Ако замесвате хляба с ръце, мръсотията ще промени неговия цвят. С кърпата месете, докато се получи мека, бяла и пластична маса. Ако желаете да направите хляба още по-привлекателен за рибите, добавете малко ароматизатор ванилия или карамел.

Месно тесто
Месните пастети се ползват успешно за риболов на много видове риби. Най-лесно е да се омеси хляб от русенско варено, шунка (специална за риболов) или от мека храна за котки. Каквото и месо да използвате, най-важното е да го прекарате преди това през сито. Лично аз смесвам храната за котки с костно брашно, но също така добър резултат дава и добавянето на бисквита или соево брашно.

Тесто от кашкавал
Кашкаваленото тесто е една от тези примамки, без които аз вече никога не ходя за риба. На тази стръв аз практически съм хващал всякакъв вид мирна риба. Приготвям го по следния начин: взимам 300 г готово тесто за пици и го разстилам с точилката. След това прекарвам през рендето 180 грама сирене “Чедар” и 120 грама Danish-blue. Насипвам всичко това в тестото и започвам да го меся. След това го поставям в найлон, където със спринцовка наливам около 2 мл ароматизатор Natur Cheese и го слагам в хладилника. След като престои в камерата няколко часа, хлябът ще е попил миризмата на кашкавала. Лятото, когато температурата на водата е доста висока, може да се лови просто на парченце кашкавал.

Конопено тесто
На това тесто съм хванал доста кефали и мряни. Основата за това тесто е отново тестото за пици. Варено конопено семе се смила в кафемелачката. След това го накисвам във вода, за да се отмие поне част от мазнината, тъй като, ако го добавите веднага, тестото ви ще стане прекалено меко и лесно ще пада от куката. Добавям конопа по малко, докато получа желаната жилавост.

Гранулирано тесто
Много е удачно да приготвите тесто от гранулирана храна – например дрожди за пъстърва или храна за кучета или котки. Великолепно тесто се получава от храната Kitе-Kat и галета. Добавянето на яйце е абсолютно задължително. Ако тестото ви стане прекалено жилаво, най-добре е да добавите малко сухо мляко.

Тесто от бойли
Някои готови смески за бойли са много подходящи за правене на тесто. Но тези, които са направени от рибно брашно, имат остър мирис, който понякога влияе отрицателно на рибите. Отначало, преди да приготвяте тестото от бойли, трябва да решите дали ще добавяте ароматизатори, бои или подсладители към тестото. Ако добавите някои от тези компоненти (които са прахообразни), смесете ги в сух вид. След това добавете яйца и вода и омесете тестото. Добавяйте сместа от бойлите постепенно, без да бързате. Ако тестото ви стане много твърдо, връщане назад няма. Оставете тестото по-меко, тъй като, когато го сложите в хладилника, то ще се втвърди леко.

sunglasses2
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  carpsliven2 Чет 4 Фев 2010 - 18:15

За мен това е безмислено по следните причини.. Косъма е за риболов на едри риби.. а същевременно викаш дребосъците.. със 130 грама олово .. могат да ти изядът тестото.. да се хванат и да умрът там без да разбереш... освен ако нети удари някой сом и после ше викаш че, си хванал сом на тесто. Хората са измислили фидери и пружини .. там се използват теста , качамаци и всякви вкусотийки. На косъмчето може единствено такива неща да слагате на оловото .. ама пак има опасност някой голяма таранка да ти глътне оловото и да се задави смях
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  илия Чет 4 Фев 2010 - 18:20

carpsliven2 написа:За мен това е безмислено по следните причини.. Косъма е за риболов на едри риби.. а същевременно викаш дребосъците.. със 130 грама олово .. могат да ти изядът тестото.. да се хванат и да умрът там без да разбереш... освен ако нети удари някой сом и после ше викаш че, си хванал сом на тесто. Хората са измислили фидери и пружини .. там се използват теста , качамаци и всякви вкусотийки. На косъмчето може единствено такива неща да слагате на оловото .. ама пак има опасност някой голяма таранка да ти глътне оловото и да се задави смях
Васе, те са го измислили, но на тесто са извадени милярди шарано по цял свят.Това са факти, история, колкото и да не ти харесва. :6e6ebecd09233a
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  carpsliven2 Чет 4 Фев 2010 - 18:35

Те и на червей и на жито хващат и какво ли още несъм гледал .. ама тва за България не е ефикастно .. пробвал съм го многократно.. мраза да разпъвам тежката артилерия и да ме погнат таранките. Аз само следвам пътя на логиката.. иначе нямам против никой как да лови. Нито съда някой .. понеже аз бърках навремето и затова пиша на тез дет ще ми повярват. :29e6bbd771c7f3
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  илия Чет 4 Фев 2010 - 19:53

Някой да е казал, че ще разпъва и ще слага тесто 570556 Това е за бърз, динамичен риболов.Ето как правя, взимам хубава захранка и бъркам с яйце, когато всичко е нормално с рибите го слагам сурово на пружинката, когато ма тормозят дребосъци, слагам малкия котлон и вкарвам косъма с тестото да заври за 2-3 минути.Перфектно прясно топче смях
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  петко стоянов Чет 4 Фев 2010 - 20:23

илия написа:...
Хитър си тииииии.......Преди около10 години на едно микроязовирче се ловяха шарани около5 кила САМО на тесто и омесен хяб....докато не изровиха стената и не обраха всичко. 21188
петко стоянов
петко стоянов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 1320 Рожд.дaта : 19.03.1973
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  ???? Чет 4 Фев 2010 - 20:33

То пък, бива и да се "разпъва" на тесто... смях смях смях
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  carpsliven2 Чет 4 Фев 2010 - 21:48

Нали темата беше тесто на косъм и за туй си мислех че, веднага ше разспъваме .. неочахвах че, има и такива дето ловът с ваглер на косъм .. там риболова е далеч по-спецефичен .. трябваха ми 3 години за да го осъвършенствам .. и все пак засега остава в тайна :29e6bbd771c7f3
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  ???? Чет 4 Фев 2010 - 22:18

carpsliven2 написа:Нали темата беше тесто на косъм и за туй си мислех че, веднага ше разспъваме .. неочахвах че, има и такива дето ловът с ваглер на косъм .. там риболова е далеч по-спецефичен .. трябваха ми 3 години за да го осъвършенствам .. и все пак засега остава в тайна :29e6bbd771c7f3

Карпче, преди има-няма 7-8 години имаше едно ТВ- предаване "С въдица и пушка...", та там риболовната рубрика я водеше един доста спорен риболовен капацитет. Излъчиха по едно време и филм за риболов на шаран с мач, ваглер и "на косъм". Не мога да си спомня със сигурност, кой беше главния герой във филмчето( дъл не беше папарака), но действието се развиваше на топлия канал на Гълъбово(забранено за простосмъртни, както и ред други места в момента), стръвта беше КУК-ягода(унгарската), от таз тъмночервената, дето цапа... а "косъма" си го изнищи от блузата, щото си забравил макарата със шевния конец spying Косъма, вързан на извивката на куката, три царевици на него...и гол след гол шаранчета по 1.500-2.0кила. Още ми седят някъде, навързани с "динема" 0.06 куки 12 "на косъм". magnifier super Веднага мога да постна и "подобрен косъм"- с две куки; на края на косъма, наместо клуб се връзва втора, по-малка кука(16/18). Та тъй... :b23b8673c6466f
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Тесто на косъм Empty Re: Тесто на косъм

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите