GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Риболов на дрифтинг

+5
xoxo
dako
Любак
max
Петър Василев
9 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

Риболов на дрифтинг Empty Риболов на дрифтинг

Писане  Петър Василев Пет 27 Юни 2014 - 20:30

Ще се опитам да предам моите оскъдни познания, свързани с Червен тон (Bluefin tuna).
Червеният тон иска търпение, упоритост и издръжливост. Не сте ли си казвали някога ,че искате да отидете за риболов на тон и то само за Bluefin.
Има три вида в света Червен тон, но в Месогео има само един от тях ,northern bluefin tuna (Thunnus thynnus). ). Той се счита за най-добрият Червен тон в света, най-вкусен и най-скъп.
Може да достигне до 35 години живот и над 700 кг, дължина до 4,3 м.
Движи се със скорост,която надхвърля 100 километра в час.
Любителският риболов на Червен тон са два метода.
Методът дрифтинг ,метод при който на лодката се изключват двигателите и се оставя неоправляема,понесена от течения и вълни и метода тролинг.
Дрифтинга според мен е по-ефективен,защото е по-икономичен .


1) Подготовка :
Лодка.
Подготовката на любителския риболов с лодка е много важна.
Нашата лодка трябва да бъде винаги с пълен резервоар гориво, защото никога не се знае колко време ще трябва да се борите с рибата.
Примамки.
За този риболов вие се нуждаете от голямо количество прясна стръв, около 20 кг сардина и скумрия 1-2 килограма е достатъчна. Тази сардина се разделя на 3 равни части .
Първите 7 ​​кг ги оставяме цели в една торба, вторите седем килограма се режат на две и се слагат пак в торбичка,а на третата доза се режи на три парченца и пак се слага в една торба.
Скумрията трябва да е едра ,значи, 5-6 скумрии да правят кг.
Оборудване.
Оборудването за този риболов е много скъпо.
За да сте сигурни, аз ви предлагам да използвате 130 либров мултипликатор като:
За макара ; Alutecnos 130 , Everol no limit , Penn international 130 , Accurate 130 , Shimano Tiagra 130
За прът: От 60 до 130 либри.
За корда от 160 до 200 мм основно влакно и повод 10м-от 160-200 mm флуорокарбон .
Да издържа най-малко 200 килограма.
Някои като мен избират да риболуват без вирбел и повод,като куката се вързва директно на основното влакно!
За куки - 16 /0 super mutu owner(или друга фирма), но едва ли ще намерите по-добри куки.

[You must be registered and logged in to see this image.]

2) Часовете на риболов.
Риболовът на Bluefin са обикновено сутрин или следобедните часове.
Половин час преди изгрев до два часа след и два часа преди залез слънце и половин час след това.

3) Место.
Местото ще откриете сами! Аз просто ще напиша как се придвижва нормално рибата.
а) Там където морските течения се движат циклично.
б) около плиткажи издигащи се от големи дълбочини,така нареченото "Банго"
в) в близост до рифове.
г) в открито море, където се появява ем.
д) в близост до по-малки риби тон.
е) около рибовъдство.
ж)вирбел owner поне 200 либри
Човек трябва да разбере местата по които се движат пасажи от тон, но и също така е важно да се разбере защо обикаля там.

4) Начин на риболов.
Гасим двигателите над мястото на което ще хващаме риба.
Пригответе си пръта, флурокарбона с вирбела да е повече от 10 м и към 30 м от основното влакно на пода на лодката.. Куките са заредени с цяла скумрия и започвате и хвърляте сардини в морето.Отначало хвърляме 5-6 килограма.
Първо 1-2 кг цели, веднага след това пак 1-2кг половинки и накрая 1-2 кг нарязани на три.
Всички тези сардини трябва да ги хвърлим за около 2-3 минути.
След това на всяка минута хвърляме по 1,2 сардини и чакаме.
След кратък период от време ако има тон ще започне да се навърта близо до лодката, вероятно започнете да виждате перки и да яде от вашите сардини.
Тогава хвърляте стръвта в морето ,повода 10м флурокарбон и от основното влакно 30 метра. Там където падне скумрията ,хвърляте и една,две сардини. Ако не вземе веднага се връзва един не много надут балон на основното влакно и се оставят още 20-30 метра .
Сардини се хвърлят около балона. Когато се закачи тон веднага палим двигателите и тръгваме ,но много бавно. Тонът в първите 10-15 секунди ще ви вземе доста,а ние трябва да се опитваме да го спрем като затягаме аванса на макарата. Моето предложение е да се затегне аванса до край. Ако тонът спре след 20-30 секунди, значи е ваш. Не се опитвайте веднага да докарате тона на повърхноста или да му пуснете аванс. Започнете да влачите тона с лодката за 4-5 минути, просто тонът ще започне да се уморява и сам ще тръгне във вашата посока .Тогава започнете да обирате влакното .
Не правете грешката да отпускате аванс ако започне да дръпа много. Ако му отпуснете е много по-вероятно да го загубим, отколкото да го уловите.
Много внимание и сполука.
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty 123

Писане  max Пет 27 Юни 2014 - 21:18

Петьо качи схема на монтажа че пак съм раздвоен  488232 
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  Петър Василев Съб 28 Юни 2014 - 9:35

max написа:Петьо качи схема на монтажа че пак съм раздвоен  488232 
Цецо е по схемите  spying 
Ники,няма нищо сложно в монтажа.
Писал съм прът,макара,основно влакно(майка),повод,куки и вирбел(или без вирбел) колко либри трябва да са.
Балона се вързва на каквато дълбочина ти решиш ,10,30 или 50 м.Той ти служи за плувка.
Като пуснеш в морето заложената скумрия или каквото и да е,,балона го оставяш от 30 м до колкото то решиш от лодката.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Възможно е и докато пуснеш веднага да ти вземе ако рибите обикалят под лодката.Затова,че тези разстояния не са от значение.

В Гърция се продават по магазините готови поводи за дрифтинг ако се затрудняваш с вързването.
Кото този от долу :

[You must be registered and logged in to see this link.]


[You must be registered and logged in to see this image.]


Последната промяна е направена от Петър Василев на Съб 28 Юни 2014 - 9:54; мнението е било променяно общо 1 път
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  xoxo Съб 28 Юни 2014 - 9:51

Да допълня и аз - ползвам предимно и само жива стръв 300-500 грамови са екстра. Балона го оставям на около 2-3-4 м от стръвта а и ако се въртят хвърчащти наоколо слагам и олово да не изплува че ще однесат стръвта. За закачване на балона има готови едни пластмасови откачали - при по голям напън се откачва балона - аз си правя подобни или с малко ластиче се връзва.
xoxo
xoxo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.02.2012
Брой мнения : 116 Рожд.дaта : 01.07.1950
Години : 73

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  Петър Василев Съб 28 Юни 2014 - 10:04

xoxo написа: аз - ползвам предимно и само жива стръв 300-500 грамови са екстра. .
Няма спор,че живата стръв е хиляда пъти за предпочитане,,стига да има!

п.п.Между другото по този метод не се лови само и единствено bluefin или каквато и да е туна.
Ловят се всякакви хищници,,като Дорадо,Маятика,риба Меч ,Акули и т.н.
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  xoxo Съб 28 Юни 2014 - 10:45

Е аз имам 100 л танк за жива стръв, стръвта я ловя с сабики / чепаре/ или нощно време пускам една лампа и с хвърляна мрежа / casting net/ - срекме си го зареждам Да ,жива стръв става за много видове хищници
xoxo
xoxo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.02.2012
Брой мнения : 116 Рожд.дaта : 01.07.1950
Години : 73

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty 123

Писане  max Съб 28 Юни 2014 - 12:35

Докато четях имах хубав удар (сом със сигурност) но се откачи след като притресе няколко пъти качествено ......влакното има един метър слус  488232 
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  Любак Съб 28 Юни 2014 - 23:23

Доколко ще Ви е от полза  не знам .





Последната промяна е направена от Любак на Нед 29 Юни 2014 - 10:11; мнението е било променяно общо 1 път
Любак
Любак
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11761 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 70

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  Петър Василев Съб 28 Юни 2014 - 23:44

Πолезни клипчета Любак,но това са за тролинг  sunglasses2 
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  dako Нед 29 Юни 2014 - 10:23

Имам един въпрос от любопитство.
Защо куките за риболов на туна и меч са със завити навътре остриета.
dako
dako
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.05.2010
Брой мнения : 561 Рожд.дaта : 28.01.1971
Години : 53

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  Любак Нед 29 Юни 2014 - 11:00

Петър Василев написа:Πолезни клипчета Любак,но това са за тролинг  sunglasses2 

 12666 

Показват как се закача стръвта.
А дали ще е за тролинг  или дрифтинг, или джиг, .... има ли значение ?  12666

Начина на водене на такъма/цялата линия е различен.

Именно по този начин (Дрифтинг) ние ловим чернокопа/лефера от брега.
Монтажа ( куки 2бр., ем, повод  2-3м., плувка с олово за по-далечно замятане и основно влакно) го хвърляме на около 40 - 70м. от брега и го оставяме да си дрейфа,  и когато клъвне -засичаме.
Само куките и стръвта  са  по-малки.  

 488232


Последната промяна е направена от Любак на Нед 29 Юни 2014 - 11:25; мнението е било променяно общо 1 път
Любак
Любак
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11761 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 70

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  xoxo Нед 29 Юни 2014 - 11:22

dako написа:Имам един въпрос от любопитство.
Защо куките за риболов на туна и меч са със завити навътре остриета.

така е по правилата на igfa за състезания и признаване на рекорди - с права халка,да не е изкривена / офсет/ и върха на острието да е на 90' към стеблото. Аз лично ползвам офсетови - по сигурни ги намирам при закачване на риба
xoxo
xoxo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.02.2012
Брой мнения : 116 Рожд.дaта : 01.07.1950
Години : 73

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  nkolev66 Пон 30 Юни 2014 - 9:51

dako написа:Имам един въпрос от любопитство.
Защо куките за риболов на туна и меч са със завити навътре остриета.
Не съм сигурен, че отговора на колегата е пълен и ясен, но причината за така завитите остриета е да не позволят забиване на куката вътре в устата на рибата (тоест - не се забива в костеливото небце - куката се плъзга, а при завъртането-напускайки устата на рибата се забива точно на устната или в ъгълчето най-често) по този начин възела и шок лидера са извън устата и не са подложени на триенето със зъбите при дългата (най-често) борба. Освен триенето при силно дърпане кука забита вътре в костеливото небце не винаги успява да се забие цялата и е възможно да изтърве в особено неподходящ момент - когато рибата е горе и си показва главата с отворена уста и разтриса в различни посоки (това с разтърсването на гравата го гледах на метър от себе си с големичка 40 кг. туна и ако куката не беше забодена в ъгълчето на устата не съм сигурен дали щях да успея да я извадя), а зиналата голяма уста и разтърсването на тази грамадна глава са страшни.
nkolev66
nkolev66
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.03.2013
Брой мнения : 150 Рожд.дaта : 07.05.1966
Години : 58

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  xoxo Пон 30 Юни 2014 - 10:43

Да, точно така е - те за това igfa са ги сложили тези вид куки в изискванията си защото не нараняват рибата при релийз, но и празните засичания са повече ,затова аз предпочитам " нелегалните" офсетови куки с 200-300 лб лидер.
xoxo
xoxo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.02.2012
Брой мнения : 116 Рожд.дaта : 01.07.1950
Години : 73

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  nkolev66 Пон 30 Юни 2014 - 11:30

xoxo написа:Да, точно така е - те за това igfa са ги сложили тези вид куки в изискванията си защото не нараняват рибата при релийз, но и празните засичания са повече ,затова аз предпочитам " нелегалните" офсетови куки с 200-300 лб лидер.
Нямам достатъчно наблюдения (от два удара - две засичания и двете туни са извадени) просто на дрифтинг (изобщо на стръв) нямаме достатъчно излети и явно имахме късмет. Иначе кука забита вътре при костелива уста по-добре да ми е празно засичането отколкото при събран пасаж едри туни да я водя 20 минути и после да я изтърва, и отново да си започвам риболова от началото (хранене, събиране на рибите и евентуално кълване).
При завитите куки сякаш по-ми харесват тези, които не са пълен "циркъл" (особено много завитите), защото определящо за дълбочината на забиване (на какво разстояние от външния ръб на устната) е само расттоянието между стъблото на куката и най-приближената до него точка от острието (при пълен циркъл - е прекалено малко, тогава забива плитко или не се забива) - теорията е моя, но си мисля, че този който е сътворил куките е имал същите неща предвид.
nkolev66
nkolev66
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.03.2013
Брой мнения : 150 Рожд.дaта : 07.05.1966
Години : 58

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  xoxo Пон 30 Юни 2014 - 12:29

Ето примерно от тези - те са с лек офсет и не се допускат за състезания ,но иначе си ловят екстра
[You must be registered and logged in to see this link.]

аз дори и на правите им огъвам съвсем лек офсет - определено празните закачания са по малко с офсет
xoxo
xoxo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.02.2012
Брой мнения : 116 Рожд.дaта : 01.07.1950
Години : 73

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  Иво Ломски Чет 14 Авг 2014 - 10:52

Кажете до колко е легален този риболов в Гърция, защото мераклийте са повече и от китайците. Аз също имам намерение и желание да "бодна" един тон в ъгълчето на устата през този септември.
Поздравления за хубавата тема и за споделянето!
Иво Ломски
Иво Ломски
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.08.2014
Брой мнения : 28 Рожд.дaта : 08.10.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  Петър Василев Чет 14 Авг 2014 - 12:24

Риболова на Блуфин и Риба меч е забранен!
Може да се риболува само от профисионалисти рибари със специално разрешение за тези две риби и в определен срок от годината.
Това е официално!
Сега,тук в Гърция всяко едно Лименархио може да си прокарва неговите закони на местна власт одобрени от общината.
Длъжен съм да обесня как се случи,че аз улових една такава риба и останах ненаказан,,за да не стане така ,че да си помислят някои ,че съм риболувал незаконно.Стана така,че в нашият район се завъртяха доста голямо стадо от Блуфин.
Профисионалистите се размъркаха,че не ловели никакви риби сега през този месец и да им разрешат една квота за месец юли .Всичко това понеже е криза,нали знаете  sunglasses2 
Е за това ми харесва тук в Гърция  :рок: 
Официално няма как да стане,но се чу,че може даже и любителите да си уловят по една такава риба ,ако имат късмет.Стана ясно,че ще си затварят очите до края на месеца и въпреки това нямаше голям наплив от любители,защото този риболов е свързан и с много разходи.Далечни разтояния,храна,,,,сардина поне 2 каси,която струва 6-7 евро килото и т.н....
Разбира се ,че като са казали една риба ,значи една риба и мога да ви уверя ,че никой не злоопотреби с това!
После и тук туната не се тачи за вкусна риба.Има много други видове,които се предпочитат от метните.Туната като вкусови качества не я признават .
Така и аз се уредих с една такава рибка.Разделихме си я с капитана на лодката.
Другото,което мога да кажа,че чета в нета гърци постоянно си ловят Туни нагоре към Халкидики и не ги закачат.
Официално обаче е забранен риболова на Блуфин и Риба меч със закон.Другите видове Туни не са забранени.
От тук нататък вие си решавайте,,,искате ли да рискувате или не! Ако ви хванат с такива риба и ако искат, спокойно си ви глобяват,а може и да не ви глобят.Това е Гърция  смях какво да кажа.Може да се оправдаете,че не сте знаели ,че са забранени,понеже сте туристи ,знам ли  spying 
Аз сега ще чакам пак догодина за едно такова прозорче (дай боже  231589 ) за да си подобря рекорда .
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  КИРО Чет 14 Авг 2014 - 14:39

Защо ще чакаш,списък ли правят който е уловил??? 12666 
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  Петър Василев Чет 14 Авг 2014 - 16:38

КИРО написа:Защо ще чакаш,списък ли правят който е уловил??? 12666 
Защото мандалото хлопна,вече е август  sunglasses2 
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  Иво Ломски Чет 14 Авг 2014 - 16:57

Благодаря за отговора!
За синьоперия ок! Мился че бях чел някъде, че жълтоперия също е забранен, а от албакора можеш да си хванеш по една риба. Сега като се замисля, то и албакор д си хване човек пак е кеф и емоция. Естествено апетита за нещо по-голямо си остава.
Иво Ломски
Иво Ломски
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.08.2014
Брой мнения : 28 Рожд.дaта : 08.10.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  esox hunter Чет 14 Авг 2014 - 19:06

Че за 'кво са ви тия големи риби и без това не може да ги пратите на токийската борса смях ...ловете си ги хващайте, снимайте и ги пускайте catch and release....'дет се вика
Тия големите няма нужда и да се канджат..кръц с клещите на влакното и по живо по здраво....  525707397c05bb6a06eb Като по световните първенства...щом се хване лидера се брои за хваната...все по 1-2 снимки във водата ще и направите dce6ea135d817e20cff5 ...
esox hunter
esox hunter
...........................
  ...........................

Регистриран на : 15.10.2009
Брой мнения : 904 Рожд.дaта : 11.01.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  Петър Василев Чет 14 Авг 2014 - 19:13

Иво Ломски написа:Благодаря за отговора!
За синьоперия ок! Мился че бях чел някъде, че жълтоперия също е забранен, а от албакора можеш да си хванеш по една риба. Сега като се замисля, то и албакор д си хване човек пак е кеф и емоция. Естествено апетита за нещо по-голямо си остава.
Жълтоперия е много рядък в гръцки води и затова не го споменах.Той е забранен от много години.
Разбира се,че и Албакора си е голяма тръпка. sunglasses2 
Не знам дали знаете,но Албакора може да достигне и 60 кг.Тук в гръцки води обикновено варират от 8 до 15 кг. Има и по-големи,но са рядкост.
Аз съм хващал 24 килограмов Албакор ,по-голям не съм.
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  Петър Василев Чет 14 Авг 2014 - 19:16

esox hunter написа:щом се хване лидера се брои за хваната......
Не я ли метна в лодката за мен не важи spying 
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  Любак Чет 14 Авг 2014 - 20:00

Петър Василев написа:
esox hunter написа:щом се хване лидера се брои за хваната......
Не я ли метна в лодката за мен не важи spying 

Месар. f0169589900b7bd305e7 f0307062161d6b344635
Любак
Любак
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11761 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 70

Върнете се в началото Go down

Риболов на дрифтинг Empty Re: Риболов на дрифтинг

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите