GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Жито - варено

+3
Тик Так
nasco2
Любак
7 posters

Go down

Жито - варено Empty Жито - варено

Писане  Любак Чет 2 Авг 2012 - 12:18

Майстори много - чалъми много.
Аз ще се опитам да отворя дума и за тази стръв. 226711

Житото според мен е основен вид стръв за бабушки от късна пролет до късна есен , също така за каракуда , платика ,шаран,червеноперка
Най-доброто жито на пазара е едно на което на опаковката пише "Парено жито" -за варене , пакетирано от фирма "Соларис 999" в Пловдив , Бургас и Хасково. Аз го приготвям по следната рецепта:
Една опаковка ( 0.500кг.) я промивам със студена вода на чешмата до като спре да отделя мътилка , след това наливам чиста вода около 5-6 см. над житото в тенджерка с капак(капака ще трябва после). Варя на силен котлон без никакви добавки до поомекване на житото (като се стисне с пръсти да е меко с твърда сърцевина) Сваля се съда от котлона и се отлива част от водата така че над житото да остане около един два сантиметра , слага се капака , съда се слага в по-голяма найлонова торбичка и се завръзва по възможност най-плътно .Тази "конструкция" с увива няколкократно в някое старо одеало-така както се подквасва кисело мляко и престоява около1.5-2 часа. След отвиването житото е поело изцяло водата и е запарено , зърната са с големина на малки царевички като една част са затворени а друга, леко разпукнати-за всеки вкус Промива се многократно със студена вода и се оставя да се оцеди за няколко минути в гевгир. Връща се обратно в тенджерката , овкусява се с три равни отгоре супени лъжици пудра захар и една лъжица сол за горещия сезон


Това го прочетох - някъде db0cf366d73a8e6219d8 и в момента действам.

Само да добавя че ще му добавя и почти една супена лъжица канела и 5 малките пакетчата ванилия.

Питам - а ако към всичките миризливи овкусители добавя и 2 супени лъжици кюспе /на прах/ ? 12666

Турлю гювеч ли се получава, или е добре синтезирано ? 12666 Помагайтееее.

Смятам да го използвам за подхранка и стръв. :1db1cce6422ce9

12666 f0169589900b7bd305e7 12666

Любак
Любак
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11761 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 70

Върнете се в началото Go down

Жито - варено Empty Re: Жито - варено

Писане  nasco2 Чет 2 Авг 2012 - 12:26


Кюспето няма да попречи, ама що си мисля че подправките е хубаво да ги туриш под одеялото за да ги поеме по добре!!! Иначе бих те посъветвал да храниш с чисто жито а това с подправките само на куката или най много и няколко зърна между чистото за хранене sunglasses2
Не че съм ловил някога на жито, просто се опитвам да разсъждавам 12666
nasco2
nasco2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.01.2010
Брой мнения : 5696 Рожд.дaта : 30.06.1972
Години : 51

http://www.softparket.com

Върнете се в началото Go down

Жито - варено Empty Re: Жито - варено

Писане  Тик Так Чет 2 Авг 2012 - 13:14

Ловил съм на жито приготвено по аналогичен начин и съм го слагал като допълнение към захранката при риболов на каракуда и алай(скобар) по Марица. Можеш обаче да поекспериментираш с количествата на силно ароматните канела и ванилия. Понякога прекалено силния аромат има обратен ефект, особено в по-хладните месеци.
Тик Так
Тик Так
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.12.2010
Брой мнения : 703 Рожд.дaта : 29.10.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Жито - варено Empty Re: Жито - варено

Писане  baralya Чет 2 Авг 2012 - 15:19

Ами къде е естествения аромат на житото ??
А той не е за пренебрегване.
Освен че варя житото /всъщност жената прави това / след това го разстила на хавлиена кърпа и съхне там . Става по-жилаво и по-добре стои на куката
Когато ловя на фидер добавям и в захранката. Получава се топче оваляно в захранка и заедно с червеите / а понякога и царевичка / е добро като захранка
За стръв пробвам . само жито или комбинирано с червеи , както даде по-добре . :609c1f728720fb
baralya
baralya
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.12.2009
Брой мнения : 1075 Рожд.дaта : 14.11.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

Жито - варено Empty Re: Жито - варено

Писане  gogolisec Чет 2 Авг 2012 - 23:59

И моето мнение е, че прекаленото ароматизиране има обратен ефект. Слагал съм 1-2 ванилии на един пакет грухана пшеница. А има и още един вариант - житото, дет се продава по църквите (или поне тук имаме такова) без етикет и произход е най-добрата стръв поне за мене и досега не ме е предавала. Между впрочем и аз добавям и 2-3 супени лъжици захар и става супер! Ползвал съм за захранка обикновено жито, (от това, дето се разменя за брашно по мелниците) само сварено, или в по-мързеливия вариант само накиснато и се оказа, че после и за стръв става, като определено подбира само едрите екземпляри.
Любак, експерименти трябват, другото е малко афиф работа. sunglasses2
gogolisec
gogolisec
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.05.2009
Брой мнения : 4181 Рожд.дaта : 10.07.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Жито - варено Empty Re: Жито - варено

Писане  Моряка Пет 3 Авг 2012 - 0:13

Любак,и аз си правих експерименти навремето,и ти предлагам (съвсем сериозно)към кило жито във водата за попиване освен захар да сложиш и 1ч.л. нес кафе-равна,също и толкова трупно брашно(ако намериш)Направи малко количество от това и експериментирай и ти sunglasses2 пък после ще кажеш magnifier
Моряка
Моряка
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 8114 Рожд.дaта : 30.12.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

Жито - варено Empty Re: Жито - варено

Писане  Ресьора Пет 3 Авг 2012 - 10:15

Най ефективния аромат на житото поне по нашия край е ,жито с канела,на едно малко бурканче слагам една чаена лъжичка с канела .Точно тази стръв ме е вадила от много тежки ситоации и капота :609c1f728720fb
Ресьора
Ресьора
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.10.2009
Брой мнения : 4608 Рожд.дaта : 09.05.1982
Години : 42

Върнете се в началото Go down

Жито - варено Empty Re: Жито - варено

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите