GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЕСТЕСТВЕНИ ПРИМАМКИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

4 posters

Go down

ЕСТЕСТВЕНИ ПРИМАМКИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ЕСТЕСТВЕНИ ПРИМАМКИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  valmet Чет 13 Май 2010 - 21:44

Понеже наближава края на забраната,реших да драсна някой ред за естествените примамки за риболов на сом.Искам да поясня,че наблюденията ми са от излетите ми по р.Марица в района на гр.Пловдив.
Всеизвестни са видовете стръв за сом-земни червеи,живи рибки,жаба,попово прасе,дървояд,животински вътрешности,както и цели врабчета,пилета и кокошки.Като последните три не съм практикувал.
Според мен за всеки сезон си има вид стръв,която сома си предпочита,но като цяло везните накланят към грозда от земен червей,изваден от брега на реката.
Когато залагам жаба за стръв,я закачам отзад за дупето или за едното бутче.
При жива рибка-куката преминава от долната към горната устна на рибето,което го запазва живо.
Дървояда при нас се използва при доста по-студените дни в началото на пролетта или много късна есен,но е много по-рядко използвана стръв от горе описаните.За пролетно-летния сезон след забраната за предпочитане са дебелите земни червеи на които взимат както по-дребни екземпляри,така и индивиди от +20 нагоре.
Ще ми е интересно колеги сомаджии да споделят за предпочитаната от тях стръв и начините за поставяне на куката.
valmet
valmet
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.05.2009
Брой мнения : 443 Рожд.дaта : 07.02.1977
Години : 47

Върнете се в началото Go down

ЕСТЕСТВЕНИ ПРИМАМКИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ЕСТЕСТВЕНИ ПРИМАМКИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  valmet Пет 14 Май 2010 - 19:25

pepone1979 написа: куката я закачам от горната страна по срдата на гърба на рибката и за повод ползвам хипрон тъй-като е по-мек от стоманения повод и рибката по-спокойно обикаля и пак е жива
Преди време и аз процедирах по същия метод,но на еднин излет явно сом ми я отмъкна и за това сега през устата,не че е гаранция,но реших да пробвам по съвет на колега сомаджия.
По твоя метод закачам за щука на тапа,но избягвам поводите.Миналата година мои познати започнаха да използват готови поводи за сом с единична кука,с цел да не се наранява влакното от ситните зъби на рибата,но явно излезнаха ментета.Бяха се разочаровали.Като стана на въпрос за поводи,тази зима реших да използвам кевларен повод за риболов на щука,купих си,но след няколко неуспешни излета,преди да заметна на следващия излет,повода се скъса от минимален опън с ръка-естествено отказах се от този вид повод.
valmet
valmet
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.05.2009
Брой мнения : 443 Рожд.дaта : 07.02.1977
Години : 47

Върнете се в началото Go down

ЕСТЕСТВЕНИ ПРИМАМКИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ЕСТЕСТВЕНИ ПРИМАМКИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  Моряка Пет 14 Май 2010 - 21:37

Не,че съм сомаджия,но на Крапец,монтажа си беше през гърба,на таранката(примерно)има и белица,но доста по-малко живее.Имах и зверски удър,но след 15-тина минути протри бидема от 0.50 монофил.Че там закачат и малки езерни раци,особенно,когато са с мека черупка.И са хващани сомове,макар,че на това езеро основно,големите се хващат на комбаин от кюспе и бъркано.Както за едър шаран,така и за сом.
Моряка
Моряка
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 8114 Рожд.дaта : 30.12.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

ЕСТЕСТВЕНИ ПРИМАМКИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ЕСТЕСТВЕНИ ПРИМАМКИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  ???? Пет 17 Сеп 2010 - 0:02

Всичко до тук е вярно само да спомена и РАЧАТА ОПАШКА ,много добри резултати съм постигал с нея по Дунав.


Последната промяна е направена от gegata на Пет 26 Ное 2010 - 20:17; мнението е било променяно общо 2 пъти
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

ЕСТЕСТВЕНИ ПРИМАМКИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ЕСТЕСТВЕНИ ПРИМАМКИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  ???? Пет 8 Окт 2010 - 13:18