GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Сушена риба или чирози

+15
unclego
roko koko
justinian
ПЛУВЧО
savi aleksiev
Йордан Марков
nasco2
ribarshe
andoncki
vatus
Любак
makari
КИРО
Петър Василев
valentin_l_ivanov
19 posters

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Go down

Сушена риба или чирози - Page 2 Empty Re: Сушена риба или чирози

Писане  unclego Пон 19 Сеп 2011 - 15:21

Чироз

Започваме със саламурата. Вода и морска сол докато се получи наситен разтвор (спре да поема повече сол). В така приготвената саламура ако се пусне картоф или яйце те плуват. Море да се използва и каменна сол.

След като рибата се изчисти се оставя да престои в саламурата от 12 до 48 часа. Зависи от големината на рибите и как поема солта. Може и без саламура просто заравяме рибата в морска сол. След това изплакваме добре, тайната на чироза и всъщност на всякаква веяна риба е в това да се изплакне излишната сол. Въпрос на вкус е дали да се изкисне за 2-3 часа в разтвор на вода и оцет 50:50 или просто за 2-3 часа да се изплакне в течаща вода. Ако сте я киснали в оцет след това задължително пак я изплакнете.

Дойде и времето за сушене. Задължително сушете рибата не на директно слънце, а на проветриво и сенчесто място. В зависимост от размера на рибата сушенето може да продължи от 4 до 7 дена. Ако има мухи е добре да се увият рибите в тензух или друг небоядисан плат. Може да ги връзвате през опашките, да ги нанизвате през очите или просто да ги закачите с кукички направени от разгънати кламери на простора. Общо взето това е за приготвянето на чироза. Готовите чирози приберете в хладилника, за да се избегне пресушаването им. Ако имате по големи количества приберете я във фризера. Подходяща технология за сафрид, зарган и други морски риби.

гост написа:И тъй, и тъй от вчера съм на тема "домашно консервиране на риба", да ви пусна една рецепта за много ергономичен от към полагане на труд, начин за сушене на сладководни риби. Рецептата я знам от времето когато съм се мотал по ония държави, наречени "бивш СССР" и вероятно там рибата се прави от незапомнени времена, основно по този начин.
Нарича се вобла :)

Вобла

В края на деветнайсети век са наричали тази риба "бясна селедка". Има си разбира се и научно наименование - Rutilus rutilus caspicus и обитава само в Каспийско море. Представител е на семейство шаранови, макар и доста необичаен за него. Достига дължина до 30 сантиметра и тегло до 800 грама. През май е влизаала да си хвърля хайвера от Каспийско море във Волга на огромни пасажи, които не са се спирали пред нищо. През петдесетте години на двайсети век при управлението на Никита Хрушчов популацията на воблата започва разко да намалява. Точно тогава понятието вобла като биологичен вид изчезва и се превръща в начин на приготвяне.

Рибата не се чисти - осолява се и се суши с вътрешностите! При едри екземпляри над 700-800 грама все пак е добре да се изчистят вътрешностите. Рибата се подрежда в съд и се засипва изобилно с морска сол приблизително 150-200 грама на килограм риба, по желание между редовете може да добавите и дафинов лист. Напълнете добре устата и хрилете на рибите със солта. Разбира се може и да поставите рибата и в саламура, въпрос на вкус. Затискате рибата с капак от тенджера или голяма чиния, по малки от съда, в който сте подредили рибата. Поставяте отгоре тежест и оставяте да се осоли за два три дена на прохладно място или в хладилника. След това изплаквате обилно с вода и избърсвате добре рибите с кърпа. Сушенето както и при чироза трябва да е на сенчесто и проветриво място и защитени от мухи. Най-добре е рибите да се закачат през очите, по този начин се запазва подкожната мазнина. Ако рибите са по едрички сложете клечки за зъби, които да разперят коремната кухина. След три четири дена, когато се погледне през гръбчето на рибата започва да прозира слънчева светлина и е време да зареждаме повечко бира. Съхранявайте увити потделно всяка риба в зебло или вестник. Употреба - одирате кожата заедно с люспите, чистите вътрешностите като проверявате дали има хайвер, който сам по себе си е голям деликатес, накъсвате на парчета. Подходяща технология за каракуда, платика, едра червеноперка и други сладководни риби.
justinian написа:На платерините трябва задължително да им се смачкат главите преди осоляването, иначе се развалят /вмирисват/
Виж текста в чевено и няма да ти се вмирисват главите :)


Балык
Не е точно по темата, ама да има.

Осолени филета от по едра риба. Думата има тюркски произход и буквално означава риба. Неправилно се употербява от незапознати с етимологията на думата и за някои видове пушени меса.

За филето ще ни трябват по-едри риби от килограм и нагоре. За осоляване рибата се приготвя по следния начин. Измивате добре в студена вода слузта, изчиствате рибата. Отрязвате главата зад хрилете и опашката. С ножица отрязвате долната част на корема до ребрата, тя трябва да се осолява отделно, иначе ще се пресоли много. С чиста кърпа избърсвате до сухо. Ако рибата е по едричка (над два килограма) задължително я сцепете покрай гръбнака без да прерязвате кожата на гърба. Приготвяне на сместа за осоляване : на 10 части сол се слагат 4 части захар, на върха на ножа малко канела, кориандър и черен пипер. Може да добавите и други подправки по желание. Разбърквате добре подправките и старателно втривате сместа под люспите, посипвате изобилно коремната кухина и ако сте я цепили покрай гръбнака също. Всяка риба завивате в тензух или друг небоядисан плат, след което стегнато я връзвате по цялата дължина с капрон или по-дебело старо влакно и я подреждате в тава на дъното на хладилника от седмица до десет дена. Тузлука (течноста която пуска рибата) се излива периодично. Ако смятате да приговяте чироз или вобла може да го запазите и да добавите към саламурата. След като рибата се осоли я изплаквате добре и избърсвате до сухо с чиста кърпа. Така приготвена рибата може да се съхранява дълго в хладилника, особено ако периодично я забърсвате с парцалче напоено с олио или зехтин. Сервира се нарязана на широки плоски шайби.
unclego
unclego
...........................
  ...........................

Регистриран на : 15.09.2011
Брой мнения : 6 Рожд.дaта : 07.08.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

Сушена риба или чирози - Page 2 Empty РИБНА САЛАТА

Писане  vlado_fidera Нед 20 Ное 2011 - 22:16

Вземаме необходимото ни количество цаца/трицона, хамсия/ предварително осолена и изсушена.Готовите парчета отделени за консумация напичаме на плочата на котлона обаче котлона да е на 1.Щом хванат коричка готовите рибки увиваме във влажна но не и мокра кърпа и оставяме да престоят така 20 мин-време за което коричката от рибата омеква и не е толкова солена.На дъното на елипсовидно плато редим парчета кромид лук от водния, отгоре редим парчетата риба.Заливаме на вкус с олио/зехтин/ и поръсваме с копър.В околовръст нареждаме парчета маслини предварително обезсолени и с махнати костилки.Поръсваме с копърче .За положеното старание отваряме бутилка водка и си сипваме една чашка.Нататък всичко е лесно......пийвай водка,замези с мезе и пей сърце
vlado_fidera
vlado_fidera
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.08.2011
Брой мнения : 178 Рожд.дaта : 08.09.1959
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Сушена риба или чирози - Page 2 Empty Re: Сушена риба или чирози

Писане  Георги Вутов Нед 20 Ное 2011 - 23:00

Имам 1 питане аз.
Ако извадя замразен сафрид от фризера и го размразя дали ще стане за чируз?
Защото до сега само от пресен сафрид съм правил..
Георги Вутов
Георги Вутов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.09.2011
Брой мнения : 1004 Рожд.дaта : 11.09.1983
Години : 40

Върнете се в началото Go down

Сушена риба или чирози - Page 2 Empty Re: Сушена риба или чирози

Писане  vlado_fidera Нед 20 Ное 2011 - 23:02

не мога да дам утвърдителен отговор поради това че самия аз несъм изпробвал да суша риба по този начин.Но ако се размръзне добре би следвало да стане.
vlado_fidera
vlado_fidera
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.08.2011
Брой мнения : 178 Рожд.дaта : 08.09.1959
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Сушена риба или чирози - Page 2 Empty Re: Сушена риба или чирози

Писане  КИРО Нед 20 Ное 2011 - 23:05

Георги Вутов написа:Имам 1 питане аз.
Ако извадя замразен сафрид от фризера и го размразя дали ще стане за чируз?
Защото до сега само от пресен сафрид съм правил..
Ще стане разбира се.
Ама защо ще правиш зян рибата?
Освен ако не е пролетен сафрид де.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Сушена риба или чирози - Page 2 Empty Re: Сушена риба или чирози

Писане  КИРО Нед 20 Ное 2011 - 23:09

Владо,трицоната ама никак не ми допадна като солена риба.
Хем с години се мъчих с нея да докарам нещо свястно.
Виж,за хамсията е нещо съвсем друго нещо.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Сушена риба или чирози - Page 2 Empty Re: Сушена риба или чирози

Писане  Георги Вутов Нед 20 Ное 2011 - 23:09

Абе не е пролетен сафрида ама е един такъфф мазничък.
Лятно-есеннен е сафрида.
На Болата по едно време зеха да излизат едни хубави мутанти и ся си седя и си мисля що па да не ги изкарам да напрая някой друг чироз.. ей така за пробата 1-2 кила
Георги Вутов
Георги Вутов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.09.2011
Брой мнения : 1004 Рожд.дaта : 11.09.1983
Години : 40

Върнете се в началото Go down

Сушена риба или чирози - Page 2 Empty Re: Сушена риба или чирози

Писане  КИРО Нед 20 Ное 2011 - 23:24

Ами действай ве.
Изкарай го от фризера,изчисти го от карантиите,
дръж го 12-16 часа в солена саламура (яйцето да плува отгоре)
Сега няма мухи - направо го нареждай на въжето.
В това време мисля че до 4-5 дена ще си готов за гости.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Сушена риба или чирози - Page 2 Empty Re: Сушена риба или чирози

Писане  недялко радков Пон 21 Ное 2011 - 8:24

Ама после бързо трябва да се яде да не граняса смях
недялко радков
недялко радков
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.10.2011
Брой мнения : 1066 Рожд.дaта : 10.07.1965
Години : 58

Върнете се в началото Go down

Сушена риба или чирози - Page 2 Empty Re: Сушена риба или чирози

Писане  vlado_fidera Пон 21 Ное 2011 - 12:53

чирозите както вървят за мезе едва ли ще имат това време да гранясат
vlado_fidera
vlado_fidera
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.08.2011
Брой мнения : 178 Рожд.дaта : 08.09.1959
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Сушена риба или чирози - Page 2 Empty Re: Сушена риба или чирози

Писане  Моряка Пон 7 Окт 2013 - 8:27

КИРО написа:От едрия сафрид дето сега се лови,става чудесен за 4-5 дена.
Сушена риба или чирози - Page 2 031692488-big

Изпари се тази серия за 0 бройки.смях
max написа:
КИРО написа:От едрия сафрид дето сега се лови,става чудесен за 4-5 дена.
Сушена риба или чирози - Page 2 031692488-big

Изпари се тази серия за 0 бройки.смях
Кире драснете някоя  рецепта че на времето много го кльопах 488232
КИРО написа:Дръж го 12 часа в солена саламура ( яйцето да плува ).
После го сложи в оцета,и след 5 мин почвай да го вързваш на конеца.
Една малка част,осите го хапнаха във въздуха още,
от там разбрах че ще стане супер.spying
max написа:Ок мерси:здравей:
Вельо написа:
КИРО написа:После го сложи в оцета,и след 5 мин почвай да го вързваш на конеца.
Една малка част,осите го хапнаха във въздуха още,
Едното е заради другото. По-скоро другото е заради едното.
Аз го държа 24 часа в наситен разтвор от морска сол и оцет - да ми се сгърчи физиономията като си оближа пръста. Става трепач, а как дърпа по икиндия...
КИРО написа:Оцета е само,за да гони мухите ве.смях
Петър Василев написа:
Вельо написа:
КИРО написа:После го сложи в оцета,и след 5 мин почвай да го вързваш на конеца.
Една малка част,осите го хапнаха във въздуха още,
Едното е заради другото. По-скоро другото е заради едното.
Аз го държа 24 часа в наситен разтвор от морска сол и оцет - да ми се сгърчи физиономията като си оближа пръста. Става трепач, а как дърпа по икиндия...
И аз така,но 12 часа  и после в маслинено олио eyeballs_icon


п.п.Оцета изпича рибата sunglasses2
Вельо написа:Киро и Петър Василев - и двамата сте в малка грешка за оцета.
Киро - лятото на морето правих две пъти чирози. Имаше толкова оси, че децата, като си ядяха ябълките сутрин, бягаха из плажа, за да не ги кацат осите (броил съм ги около 30 средно на хранене). На първата партида чирози не бях сложил достатъчно оцет и бяха съвсем малко наядени от осите. На вторите сипах обилно и нямаше наядено.
Петър Василев - оцета, като съвсем слаба киселина, пресича белтъка в месото. От там идва ефекта на "опичане" след изсъхване.
Проблем с мухите, също е, снасянето на яйца в чирозите - най-често на мястото на вътрешните органи, за да са защитени. Обикновено между хрилните капаци в главата или зад тях в тялото. Този проблем не се появява след достатъчен престой в саламурата, описана от мен. При всички други опити (недостатъчно сол или оцет, или под 24 часов престой) съм имал проблеми с мухите или осите или с двете. Досега съм правил чирози само от сафрид (Черноморски) и зарган (Беломорски).
chapara написа:Ето византийците как се справят с осите и мухите sunglasses2

Сушена риба или чирози - Page 2 015116752
Вельо написа:
chapara написа:Ето византийците как се справят с осите и мухите sunglasses2

Сушена риба или чирози - Page 2 015116752
Това е третата сюжетна линия в тази тема. Все пак не е лошо да се произнесе някой от администраторския екип дали тази тема не трябва да бъде разделена, за да не се третират мненията на доста хора като спам.
От 4 години ходя в Гърция по няколко пъти на сезон и не мога да свикна с чутовната глупост на идеите им, както и с гротескната абсурдност на решенията! Просто дъхът ми не е спирал да спира41990
А пишете тук в правилната тема:здравей:
Моряка
Моряка
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 8114 Рожд.дaта : 30.12.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

Сушена риба или чирози - Page 2 Empty Re: Сушена риба или чирози

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите